TEAK BAKIM UYGULAMASI

Bahçenizdeki Teak mobilyaların ve deklerin ilk günkü gibi görünmesini ister misiniz? Yüksek kalite “Teak Bakım Ürünlerimiz” ve ahşap koruma konusundaki deneyimimizle kirlenmiş ve eski görünen bahçe mobilyalarınızı, teak masa ve sandalyelerinizi, havuz deklerini ve tüm diğer ahşap döşemeleri hızlı ve güvenli bir şekilde temizliyoruz. Üstelik zımparalamadan ve ahşabın dokusuna zarar vermeden!

TEAK AĞACI NEDEN BAKIM GEREKTİRİR?

Tik ağacı suya, neme ve her türlü iklim koşuluna karşı dayanıklılığı nedeniyle bahçe mobilyalarında, özellikle havuz deklerinde ve güverte kaplamalarında en çok tercih edilen malzemedir. Teak ağacı her türlü hava koşullarına dayanabilir; ancak zaman içerisinde rengini kaybeder ve eski bir görünüm kazanır. Renk değişimi ahşabın yıprandığı anlamına gelmez, kirlenen teak yüzeylere tekrar orijinal rengini kazandırmak içinse teak yağıyla yağlamadan önce ahşabın dokusuna zarar vermeyen özel temizleyicilerle temizlenmelidir. Teak mobilyaların yeni görünümünü korumak ve ömrünü uzatmak için sezon başlarında mutlaka periyodik bakımlarının yapılması gerekir.

TEAK BAKIM UYGULAMASI

TEAK BAKIMI NE SIKLIKLA YAPILIR?

Teak ağacı doğal olarak dokusunda yağ içerir; yüzeyi koruyan bu natürel yağ tabakası dış etkenlerle temas halinde olduğundan zaman içerisinde eksilerek ahşaba yıpranmış ve eski bir görüntü verir. Bilinenin aksine, sürekli dış mekânda kullanılan teak ağacının beyazdan grileşmeye doğru renk değiştirmesi ağacın hakiki ve iyi kalite olduğunun  göstergesidir. Teak ağacı özellikle kış aylarında hava şartlarından dolayı matlaşan teak gri bir renk alır, bu normal bir durumdur ve sezon öncesi bakımla eski haline döndürülebilir. Teak bakımı periyodik olarak yapıldığında ahşabın ömrünü uzatır; bu nedenle teak yüzeylerin senede 1-2 defa teak yağıyla yağlamak gerekir. Sezon başlarında yağlanan teak yüzeyler uzun yıllar orijinal renklerini korur, aksi takdirde grileşmeler yüzey altına iner.

UYGULAMA ÖNCESİ

TEAK BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Dış etmenlere maruz kalan ve periyodik bakımları yapılmayan teak yüzeylerdeki kirler zamanla yüzey altına iner. Ahşabı yağlamadan önce zımparalamak yaygın olarak tercih edilen, ancak ahşabın dokusuna zarar veren bir yöntemdir. Zımparalama sadece yüzeydeki doku tabakasını sıyırır ve ahşabın içine nüfuz eden kirleri temizlenmesini sağlamaz; aksine gözeneklere dolmasına ve yağın emilememesine neden olur. Zımparalamanın ardından temizlenmeyen teak yüzeyler yağlandıktan kısa bir süre sonra yumuşayan kirler yüzeye çıkar ve ahşap kirli-yağlı bir görünüm kazanır. Peki senelerdir bakım yapılmayan, yüzeyinde küçük çatlaklar ve çizikler oluşan ya da üstünde boya-vernik kalıntısı olan ahşapların bakımı zımparalamadan nasıl gerçekleştirilir? Bunun için biz, uygulamalarımızda zımpara yerine yüzeye zarar vermeyen özel keçe diskler ve özel teak temizlik ürünleri kullanıyoruz. Keçe diskler zımparanın aksine ahşabı derinlemesine sıyırmaz, sadece yüzeydeki tüylenmeleri, küçük çatlak ve çizikleri gidererek yağlamadan önce pürüzsüz bir yüzey sağlar.

GARDINARIUM Teak Bakım Uygulaması’nın diğer uygulamalara göre avantajları şunlardır:

  • Teak yüzeylerin içine işlemiş kirleri ve yağ artıklarını temizleyerek gözenekleri açar.
  • Zımparalamayla temizlenmesi mümkün olmayan girintilere nüfuz eder, ahşabın içine yuva yapan haşereleri uzaklaştırarak hijyen sağlar.
  • Teak ağacının dokusuna zarar vermeden ölü dokuyu kaldırır ve ahşabın orijinal dokusunu ortaya çıkarır.
  • Diğer yöntemlere göre daha ekonomiktir. Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlar.
  • Pratik bir uygulamadır, ahşap yüzeylerde uzun süreli koruma sağlar.

TEAK BAKIM UYGULAMASI

GRİLEŞEN VE ESKİYEN TEAK YÜZEYLERİN BAKIMINI ŞANSA BIRAKMAYIN!

Teak bakımı profesyonel bilgi ve beceri isteyen bir uygulamadır ve doğru yapılmadığı takdirde ahşabın dokusuna zarar verir. Yağlama öncesi doğru kimyasalı kullanmak ahşabın sağlığı açısından son derece önemlidir; zira yanlış bir temizlik maddesi teak ağacınızın lif lif ayrılmasına neden olabilir.Tik ağacı bakımının mutlaka teak ağacı için özel formüle edilmiş teak bakım ürünleri kullanılmalıdır; aksi takdirde ahşabın neme rutubete ve ıslak zeminlerde dayanma şansı hiç yoktur. Tüm uygulamalarımızda teak bakımı için özel olarak geliştirilmiş ve biyolojik olarak doğada çözünebilme özelliğine sahip, çevre dostu GARDINARIUM ürünleri kullanılmaktadır.

TEAK BAKIM UYGULAMASI

KOMPLE TEAK VE AHŞAP BAKIMI UYGULAMASI HİZMETİ

Teak ağacınızın bakımıyla vakit kaybetmeyin, sizin yerinize ahşabınızı hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde biz temizleyelim. Yüksek kalite teak bakım ürünlerimiz ve uygulama deneyimimizden yararlanın.

Bahçe mobilyaları, balkon mobilyaları, teak masa ve sandalyeler, döşemeler, havuz deckleri, pergolalar, kamelyalar, teak cephe kaplamaları, teak doğramalar ve pervazlar, teak güverte kaplamaları ve tüm ahşap yüzeyler için komple temizlik ve bakım hizmeti veriyoruz.

teak-bakim

3’LÜ PROFESYONEL TEAK VE AHŞAP BAKIMI UYGULAMASI
Gardinarium Teak Bakım Uygulaması 3 aşamadan oluşmaktadır:

  1. TEMİZLİK: Ahşabın içine nüfuz eden kirler özel temizleyiciyle fırçalanarak temizlenir;

  2. BAKIM: Kararma ve yosunlaşmalar giderilerek ahşap doğal rengine getirilir, ölü dokular özel keçeler yardımıyla temizlenir;

  3. KORUMA:  Tamamen kuruyan yüzeylere tek kat teak yağı sürülür.

I. AŞAMA – TEAK YÜZEYLERİN TEMİZLİĞİ

Teak yüzeylere kirin yoğunluğuna göre uygun oranlarda su bazlı Gardinarium Teak Cleaner – Tik Temizleyici uygulanır. Bir süre beklendikten sonra ahşabın her yeri plastik bir fırçayla iyice fırçalanır, gözeneklerde biriken kirler yumuşayarak yüzeye çıkar.  Tik temizleyici yüzeydeki tüm gözeneklere ve girintilere tamamen nüfuz edene kadar bu işleme devam edilir, ardından kirden arındırılan yüzeyler durulanır.

I. Aşama: Ahşabın gözeneklerine nüfuz eden kirler Teak Cleaner ile fırçalanarak temizlenir.
I. Aşama: Ahşabın gözeneklerine nüfuz eden kirler Teak Cleaner ile fırçalanarak temizlenir.

II. AŞAMA  – KARARMA VE YOSUNLAŞMALARIN GİDERİLMESİ

Teak yüzeylerin temizlenmesinin ardından ahşabın eski canlı rengine kavuşması için yağlamadan önce ikinci bir işlem gerekir. Su bazlı Gardinarium Teak Bright – Tik Parlatıcı, hava şartlarından etkilenen ve koyu bir renk alan teak ağacını doğal rengine getirir ve ahşabın doğal dokusunu ortaya çıkarır. Teak Bright ahşabın içine işleyen pas ve küf lekelerini ve yosunlaşmayı giderir, ayrıca hijyen sağlayarak girintilere yuva yapan böcek, örümcek, karınca gibi haşareyi uzaklaştırır. Bu işleme ahşabın tüm yüzeylerine eşit bir biçimde nüfuz edene kadar devam edilir, ardından ahşap kurumaya bırakılır. Kuruyan yüzeyler özel keçeler yardımıyla pütürsüz bir hale getirilerek yağlamaya hazır hale gelir.

Teak bakımında II. Aşama öncesi ve sonrası
Teak bakımında II. Aşama öncesi ve sonrası

III. AŞAMA: TEAK YÜZEYLERİN YAĞLANMASI

Gardinarium Teak Yağı suyla temas halinde olan tüm dış mekân ahşap ürünlerinde, bahçe mobilyalarında ve teknelerde kullanılan, ahşaba derinlemesine nüfuz ederek su itici özellik kazandıran, besleyici ve koruyucu bir yağdır. Bahçe parkesi, dek, yüzme havuzu kenarlıkları, banklar, bahçe mobilyaları, tekne güverteleri gibi yoğun olarak suya maruz kalan ve dış ortamlarda kullanılan ahşapların kolay ve hızlı bakımı için tasarlanmıştır. Mumlu yapısı sayesinde yarattığı yüzey ile su geçirmezlik katsayısını yükseltmek suretiyle ahşabın suya karşı korunmasını sağlarken, ömrünü uzatır.

III. AŞAMA - Kuruyan ve temizlenen teak yüzeyler saf teak yağıyla yağlanır.
III. AŞAMA – Kuruyan ve temizlenen teak yüzeyler saf teak yağıyla yağlanır.

Ahşap ve teak bakımında kullandığımız Gardinarium Teak Oil birinci kalite SAF ve DOĞAL teak yağının; su ve güneşe karşı dayanıklılığı mükemmeldir, yapışkanlaşma ve kararma yapmaz. Piyasada satılan teneke ambalajlı teak yağları %30 ila %50 arasında yağ içermektedir, basınçlı metal spreylerde satılan yağlar da ise % 5 ila %10 oranında teak yağı bulunur; bu nedenle bu yağlar ahşaba uzun süreli bir koruma sağlamazlar. Gardinarium Teak Yağı ahşabın nefes almasını sağlayarak güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı tam koruma sağlar.

Uygulama sonrası ızgara detayı
Uygulama sonrası ızgara detayı

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN…