Bahçe Düzenlemeye Başlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yemyeşil bitkiler ve rengârenk çiçeklerle dolu güzel bir bahçeye sahip olmak kim istemez? Eğer evinizin ya da işyerinizin yakınında uygun bir yeriniz varsa, burayı boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz bir dinlenme mekânına dönüştürebilirsiniz. Peki bahçenizi düzenlemeye başlarken nelere dikkat etmelisiniz?

İlk olarak bahçenizin toprak yapısını öğrenmekle işe başlayın. Toprak tipi, su tutma kapasitesi, infiltrasyon hızı, ph dengesi gibi özelikler dikeceğiniz bitkilerin gelişimi açısından son derece önemlidir. Öncelikle el muayenesi ile toprağın tipine karar verin, bir parça kuru toprağı elinize alın ve bakın: Toprak çok mu gevşek yoksa çok mu sıkı? Taşlı mı yoksa kumlu mu? Daha sonra biraz ıslatın ve tekrar bakın: Hemen dağılıyor mu yoksa balçık haline mi geliyor? Bu şekilde toprağınızın kabaca ne kadar kum, ne kadar kil içerdiğini anlayabilirsiniz. Kumlu toprakların su tutma kapasiteleri düşük, su emme hızları yüksektir; killi topraklar için ise tam tersi geçerlidir. Eğer toprağınız çok kumlu, çok killi, çok taşlı veya çok kireçliyse bitkilendirme aşamasına geçmeden önce mutlaka iyi bir toprakla karıştırılarak ıslah etmeniz gerekir. Ayrıca perlit, pomza, torf gibi organik maddelerin ilavesiyle toprağın su ve besin tutma kapasitesini iyileştirebilirsiniz.

Toprağın Ph dengesine gelince, her bitkinin değişik Ph istekleri vardır. Asidik topraklarda kamelya, funda, açelya gibi bitkiler daha iyi gelişim gösterirken, bazik topraklarda meyve ağaçlarından iyi sonuçlar alınır. Aşırı bazik karakterli topraklarda bitki kökleri besin maddelerini topraktan ememez, asidik topraklarda ise topraktaki yararlı bakteriler olumsuz etkilenirler. Peki, toprağınızın Ph dengesinin asidik mi yoksa bazik karakter mi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bunun için piyasada satılan kağıt Ph metrelerden yararlanabilirsiniz; ancak bu ölçüm kağıtlarını temin edemezseniz toprağın asit-baz dengesine karar vermek için pratik bir yöntem var: Toprağınız kuru haldeyken üzerine bir miktar saf sirke dökün, eğer köpürüyorsa alkali, yani aşırı bazik karakterdedir. Asidik karakterde olup olmadığını anlamak içinse toprağı biraz nemlendirip üzerine bir miktar karbonat dökün ve köpürüp köpürmediğine bakın.

Toprağınız aşırı bazik karakterliyse, yani Ph değeri 7’den büyük ise hümik asit ve yanmış hayvan gübresi ile ph seviyesi dengelenebilir. Asidik karakterli topraklar ise kireç takviyesi ile ph değeri yükseltilmelidir.

Bitki türü seçimine geçmeden önce önemli olan bir diğer nokta da toprağın derinliğidir. Bazı bitkilerin kök sistemleri yatay, bazılarının ise dikey gelişim gösterir. Toprak yeterli derinliğe sahip değilse boylu ağaç dikilmesinden kaçınılmalıdır.

Bu noktalara dikkat ettikten sonra bahçeniz için BİTKİ TÜRÜ SEÇİMİ‘ne geçebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*