Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzel bir bahçe oluşturmak için sadece iyi bir düzenleme yeterli değildir, düzenlenen bahçenin periyodik olarak bakımının da yapılması gerekir. Bahçe bakımı ise sabır ve emek isteyen bir iştir.
Bahçe bakımı için bahar ayları ideal bir zamandır, kış döneminin ardından ilk ilkbaharın ilk günlerinde bahçe bakımına başlayabilirsiniz. Peki, bahçenizin bakımı için neler yapmalısınız? Öncelikle kış sezonundan kalan dallar ve yaprakları temizlemekle işe başlayın, bu iş için geniş yelpaze şeklinde tırmıklar idealdir. Daha sonra bahçenizde yabani otları temizleyin ve bitki köklerini çapalayarak toprağın hava almasını sağlayın. Topladığınız otları, yaprakları ve dalları bahçenizin bir köşesinde biriktirerek bir sonraki sezonda organik gübre olarak kullanabilirsiniz.

Kış yağışları bahçenizin tesviyesini bozmuş olabilir; eğer bahçenizde çamur birikintileri ve çukurlar oluşmuşsa, takip eden ilk bakım sezonunda bunları da kapatmanız gerekir. Bahçenizde drenaj problemleri mutlaka çözülmelidir; aksi takdirde yüzeyde biriken sular, özellikle çim alanların sararmasına ve seyrekleşmesine neden olur. Azalan ve seyrekleşen çim alanlarınıza ilkbaharda çim takviyesi yapın; tamamen zarar gören ve sağlıksız görülen alanlara ise mayıs ayında tekrar çim ekimi yapın. Gübrelenmesi gereken bitkiler varsa bunları da tespit edin, uygun tipte ve miktarda gübre verin; ayrıca granül çim gübresi vererek çimlerinizin beslenmesini sağlayın. Yaz dönemi bitkileri için ilkbahar, kış dönemi bitkileri içinse sonbahar ayları, bahçe gübreleme için uygun mevsimdir. Çit bitkilerinin de ilkbaharda budanarak, koyun gübresi-torf karışımı gübre ile beslenmesi tavsiye edilir.

Bitkilerin tomurcuklanmaya başladığı bahar dönemi, ağaçların ilaçlanması için de ideal bir zamandır. Bitkilerin tomurcuklanmasını takip eden her 15 günde bir, uygun ilaçlarla ve mekanik ilaçlama pompalarıyla düzenli olarak ilaçlama yapılmalıdır.
Bahçenizde yeni bitkiler eklemek istiyorsanız, ağaç dikimi için en uygun mevsim sonbahar, çalı ve çiçekler içinse ilkbahar aylarıdır. Yaz çiçeklerinin tohum ya da fidelerinin ekimini de yine ilkbahar aylarında gerçekleştirebilirsiniz.

Ahşap bahçe mobilyalarınızın bakımı için de havaların ısınmaya başladığı bahar mevsimi en uygun zamandır. Özellikle Teak, iroko, maun gibi masif bahçe mobilyalarınızı suya karşı dayanıklı hale getirmek için özel bakım ürünleriyle temizlemeniz ve doğal teak yağıyla yağlamanız gerekir. Bahçenizde çardak ve pergolalar, tüm metal ve ferforje aksamlar yine bu mevsimde elden geçirilmeli, gerekiyorsa boyanmalıdır.