Toprağın İşlenmesi

Toprak işleme, toprak strüktürünü gevşetir, granül yapıya kavuşturur, ufalar veya sıkıştırır. Böylelikle hacimsel kütle, boşluk boyut dağılımı ve toprak atmosferinin kompozisyonu gibi bitki büyümesine etki eden toprak özelliklerini değiştirir. Uygun toprak işleme uygulamaları, toprak özelliklerini zayıflatmaktan kaçınan fakat ekosistemin stabilitesine kadar ürün verimini koruyan uygulamalardır.

Bahçe uygulamalarında toprağın, kullanılacak bitki türlerinin kök yayılış özellikleri göz önünde bulundurularak uygun derinlikte işlenmesi gerekmektedir. Ayrıca tipinin belirlenerek toprağın ağır ve elverişsiz olduğu durumlarda, taş ve çakıllardan arındırılarak bol çürümüş doğal gübre ile 70–80 cm derinliğinde kirizma yöntemiyle ters yüz edilerek ya da toprak eklenerek fiziksel özelliklerinin arttırılması gerekir. Kumlu topraklara aynı miktarda killi toprak veya gübre, kara topraklara bir miktar kum, killi topraklara dere kumu, kireçli topraklara da fazla miktarda gübre katılarak toprak ıslah edilebilir. Toprağın kimyasal özelliklerindeki değişiklikler, büyük ölçüde organik madde içeriğine bağlıdır.

Kirizma iki türlüdür: Eğer bahçeye meyve, koruluk, ormanlık yapılacaksa toprağı 80–100 cm derinliğinde kirizmalamalıdır. Yalnız çiçek olacaksa 40–50 cm kirizma yeterlidir. Bu durumda sadece ağaçların geleceği yerlere 80–100 cm derinlikte 75 cm çapında çukur kirizması yapmak uygundur. Kirizma alanın en yüksek yerinden en alçak yerine doğru yapılmalıdır. Toprak işlenirken alt tabaka üste, üst tabaka alta gelmelidir. Bu şekilde toprağa daha önceden ayrılan üst toprak örtüsü de eklenerek iyice karıştırılır.

Kirizma zamanı sonbahar yağmurlarından sonra ilkbahara girmeden önce başlar. Sonbaharı çok yağışlı ve soğuk yerlerde ağustos ve eylülde ilk yağmurların arkasından kirizma başlar. Kirizmadan sonra kabaran toprağı düz bir hale getirmek için alanın ince tesviyesi yapılmalıdır. Bunun için bir defa daha alanı güzelce bellemek, düzleştirmek gerekmektedir. Bu iş için, kürek ve bel gibi el aletleri kullanılır. Toprak bahçe tarağı ile tesviye edilir.

Toprak işlemede kullanılan aletler tablo halinde aşağıda gösterilmiştir:

1. Sınıf Toprak İşleme Aletleri

2. Sınıf Toprak İşleme Aletleri

Alet Kombinasyonları

PulluklarÇizellerDip kazanlar KültivatörlerTırmıklarToprak frezeleriMerdaneler

Diğer aletler

2’li, 3’lü ve 4’lü alet

kombinasyonları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*