Bitkilendirme

Plantasyon ve bitkilendirmeyle ilgili uygulama aşamasına geçilmeden önce daha önce bahsedildiği gibi, sırasıyla diri örtünün temizlenmesi, arazinin tesviyesi, toprağı işlenerek hazırlanması ve ıslahı ile saha dikime hazır hale getirilir. Alan içinde mevcut ağaçlar varsa, bunların mümkün olduğu kadar yerinde bırakılmasında fayda vardır. İster ağaç, ister çalı, çiçek veya çim olsun bitkisel materyal sahaya ekim veya dikim yoluyla getirilir, ancak uygulamada esas bitkilendirme dikim yoluyla yapılır.

Uygulamada istenildiği kadar iyi nitelikte bitkisel materyal kullanılmış olsa bile eğer plantasyon tekniği hatalı gerçekleştirilmişse bu dikimden başarılı bir sonuç beklemek yararsızdır. Bitkilendirmede başarıyı etkileyen bir diğer faktör de dikim zamanıdır. Dikim genellikle bitkilerin vejetasyon dönemi dışında “latent” devresinde yapılır, ancak sulama imkânı varsa ve kaplı fidan kullanılıyorsa bütün yıl boyunca da yapılabilir. Bununla beraber fidan dikiminde yapraklarını dökenleri tercihen sonbaharda, iğne yapraklı ve her dem yeşilleri de erken sonbaharda veya geç ilkbaharda dikmek uygun olur.

Çiçekler bahçede pekçok değişik amaçla kullanılabilir. Çiçek kümelerinde ya da kenar şeritlerinde olsun; açık kaldıkları mevsim boyunca rengârenk ve harikulade hoş görüntüler oluştururlar. Yeşil çalılar arasında kümelendirildiklerinde çok hoş renk cümbüşleri sunarlar. Çiçekli bitkiler büyüme mevsimlerinde zemin, duvar ve çitlerdeki keskin çizgileri yumuşatırlar. Yeni tesis edilen bahçelerde çalılar ve ağaçlar büyüyene kadar aralardaki boşlukları doldururlar. Senelik, çok senelik ve soğanlı bitkiler, mevsim sonunda kuruduklarından dolayı yıl boyu süren bir güzellik sağlayamazlar. Çiçekler, mevsimsel bir renk ve yeşillik katkısı olarak düşünülmeli ve kurudukları vakit göze batmayacakları yerlere dikilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*